Výrobcovia / značky

Ako si vybrať biliardové tágo ?

Úvod Biliardové tágo

Ako si vybrať biliardové tágo?


Dovoľujeme si upozorniť, že  webová stránka www.probiliard.sk a jej podstránky sú chránené autorským zákonom. Autorským právom je chránený všetok obsah - texty, fotografie, forma stránok. Akékoľvek nepovolené použitie obsahu týchto stránok je v rozpore s autorským zákonom.

autorský zákon -upozornenie   

 

Ako si vybrať biliardové tágo? Pokiaľ vás biliard začal baviť a zistili ste aká úžasná a náročná hra je biliard, určite je na čase uvažovať nad výberom a kúpou vlastného biliardového tága. Či pre rekreačnú alebo klubovú úroveň, vlastné tágo Vám pomôže dostať hru na vyšší level. Je to dané tým, že používate vlastné tágo, rovnakú hmotnosť tága, vlastnosti..viete odhadnúť ako tágo reaguje na rozličnú techniku strkov. A samozrejme, vlastné udržiavané tágo poskytuje neporovnateľne vyššiu kvalitu ako sú erárne náhodné tága používané pre verejnosť.  Porovnanie: Peter Sagan by mohol pretekať aj so starým 50 ročným bicyklom nájdeným niekde na povale, otázne je, či by s takým niečím aj dokázal vyhrať TDF. Je jasné, že nie :-) .

Nové materiály,technológia, mu pomáhajú dosahovať lepšie časy..Podobne je to aj v biliarde, vlastné kvalitné tágo dovoľuje hráčovi hrať lepšie. K samotnému tágu hráč potrebuje samozrejme výkonnosť a zvládnuť techniku hry.

 

Pokiaľ idete kupovať Vaše prvé tágo ako prvé budete riešiť hmotnosť tága. Najbežnejšia vyrábaná hmotnosť pool biliardového tága je 19 -19,5oz. 

Pre pool biliard Vám odporúčame kúpiť prvé tágo váhu 19oz, časom, keď sa v pool biliarde zlepšíte, zistíte aká hmotnosť Vám vyhovuje. Väčšina špičkových výrobcov ponúka možnosť úpravy váhy tága zospodu vyvažovacími šróbami, ktorými sa dá upraviť hmotnosť tága po malých krokoch. Ľahšie tágo umožňuje väčšiu kontrolu vlastnej bielej gule, ťažšie pomáha pri rovnom údere a silnejších strkoch.

Najviac používaný priemer kostice a kože pre pool biliard je 12,5 - 12,75 mm, pri carbon špiciach je najviac používaný priemer 12,4 - 12,5 mm. Niektorí profesionáli používajú pri pool biliarde priemer  pod 12 mm. Menší priemer dovoľuje hráčovi hrať lepšie rotácie s viac citom, vyžaduje ale perfektne zvládnutý strk. Väčší priemer je „viac tolerantný“.


Najviac odporúčaná hmotnosť karambolového tága je 480g (17oz), pre disciplínu štvorlom okolo 500g a viac.

Odporúčaná hmotnosť tága/priemer kostice na disciplíny voľná hra, káder (karambolový biliard) je váha tága 470g, 480g a priemer kostice 11,5 mm.

Odporúčaná hmotnosť tága/priemer kostice na disciplínu 3-cushion (štvorlom karambolový biliard) je váha tága 500 - 530g a priemer kostice 12 mm.

 

S alebo bez zábalu (wrap) na spodnej časti (butt) tága? Opäť je to individuálne, niekomu vyhovuje iba základ grip – lakované drevo na spodnej časti, iný preferuje zábal, ktorý mu dovoluje lepší kontakt s vyššou kontrolou strku. Pool biliardové tága sú vyrábané s variabilným prevedením gripu (drevo, koža, guma, írska niť). Ak máte možnosť niekde v herni alebo klube si vyskúšať viacero možností, zistíte čo Vám vyhovuje. Karambolové tága majú zvyčajne grip lakované drevo. Hráči karambolového biliardu s obľubou používajú (hlavne disciplíny voľná hra, káder) na spodnú čať návlek zo silikónu alebo gumy, ktorý umožňuje kontakt a cit pri údere.

 

Špica (shaft) – mala by byť vyrobená z kvalitného javora, čím vyššia trieda kvality hustoty dreva, tým lepšie. Dôležitá je  dlhá príprava dreva pred finálnym spracovaním – sušenie, ktoré zabraňuje deformáciám. Tágo v cene 15 € nebude mať rovnakú kvalitu dreva použitého na hornej časti (shaft) ako tágo za 500 €.   

Neodporúčame tága so špicou potiahnutou hrubou vrstvou laku. Firma Predator vyvinula ako novinku Revo sériu, kde na špicu tága je použitý materiál carbon a tága dosahujú špičkové profesionálne parametre. Revo Predator technológia nemá ovšem nič spoločné s tzv. grafitovými starými tágami.

Tvar špice Pro taper alebo European taper pre pool biliard? Pro taper kužel má v dĺžke cca 30-35 cm od kostice smerom k spodku tága rovnaký priemer kužela, čo uľahčuje  pohyb tága medzi prstami. European má tvar špice kontinuálne zúženie.Sú hráči ktorým vyhovuje Pro taper tvar špice, iným European taper.

Materiál špice - podľa typu výroby sa špice delia na dva základné druhy:

  1) čisté drevo, najlepšie výberový kanadský javor. Platí úmera: čím vyššia kvalita dreva nakupovaného výrobcom, tým vyššia je aj cena tága/špice.

  2) skladané špice z viacerých kusov dreva zlepených spolu (používa sa aj výraz "laminated shafts). Pri segmentových (laminated) špiciach takisto musí byť čo najvyššia kvalita dreva javor. Výrobcovia touto technológiou sledujú dve veci: skladané špice lepšie držia rovnosť a súčasne výrobcovia tieto špice sa snažia vyrobiť tak, aby dosahovali čo najnižšie vychýlenie gule (deflection) pri hraní s bočnou rotáciou. Ide o efekt, keď hráč dáva gule okrem priameho smeru aj bočnú rotáciu. Guľa pri fyzickom strete s tágom vplyvom rýchlosti/hmotnosti/tuhosti tága nejde priamo v smere v akom hráč urobil strk, ale mierne sa vychýli na opačnú stranu, než hráč zahral rotáciu. Napr. ak hráč zahrá silnejší úder s pravou rotáciou a bod dotyku tága na guľu je vpravo od stredu guľe, táto sa mierne vychýli doľava a jej dráha nie je priamka v smere akom hráč zahral strk ale výsledná dráha ide mierne doľava. Ideálne tágo by bolo, ak by tento efekt bol nulový, to jest ak by sa dali hrať aj silnejšie údery s bočnou rotáciou tak, aby guľa mala nulový odklon. V tomto prípade by hráč mohol úplne presne mieriť aj údery s bočnou rotáciou. Nakoľko fyzika nepustí, guľa sa vždy pri hraní s bočnou rotáciou odchýli. Koľko, záleží od intenzity úderu, hmotnosti a tuhosti tága. Výrobcovia tág sa snažia technológiou výroby tento efekt (deflection) znížiť. Skladané špice väčšinou robia výrobcovia s uberaním hmotnosti na vrchnej časti tága, prípadne aj s dutým, carbonovým (používajú sa aj ďaľšie materiály) jadrom. Taktiež kostice a celá technológia špice smeruje k tomu, aby bol efekt vybočenia (deflection) čo najmenší. Špice, ktoré dosahujú nižšie než zvyčajné hodnoty deflection sa označujú ako Low Deflection (LD) špice. 

LD špice ale nemusia byť iba skladané špice, existujú custom výrobcovia tág, ktorí robia LD špice z jedného kusa dreva, ovšem vrchná časť špice je odľahčená tak, aby bol čo najnižší efekt deflection.

Profesionálni hráči hrajú s obidvomi typmi - špica plné drevo aj skladané špice. Plné drevo klasická špica totiž dáva iný pocit a kontakt s guľou pri údere ako skladaná špica. Niektorí profesionáli preto radšej hrajú s tradičnými tágami. Vývoj a technológia ale ide dopredu aj v biliardovom priemysle. Najnovšie skladané LD špice znesú tie najprísnejšie parametre a vzhľadom na ich nízky efekt Low Deflection (a jednoduchšie mierenie pre hráča) postupne na tento druh tág prechádza väčšina profesionálov.

3) Carbon špice - väčšina profesionálov v súčasnosti hrá s karbónovými LD špicami.Tieto kombinujú veľmi nízke hodnoty deflekcie spolu s tuhosťou materiálu, čo dovoľuje hráčovi perfektný prenos falšov a energie na guľu, pri zachovaní jednoduchšieho mierenia s bočnými rotáciami.

90% biliardových profesionálov už hrá s LD špicami kvôli ich vlastnostiam. Najlepšiu kvalitu a "pocit" pri údere v segmente LD dosahujú firmy Predator, Mezz, OB a ďaľší výrobcovia.


Náš e-shop je orientovaný na špičkové profesionálne biliardové tága a kvalitné závodné tága. Preto v našej ponuke nenájdete lacné niekoľko eurové nekvalitné tága. Ovšem máme v ponuke aj ekonomické tága pre začiatočníkov v primeranej dobrej kvalite. Aj začiatočníkovi ale radíme investovať pár euro navyše a kúpiť radšej kvalitnejšie tágo, než nekvalitu za 20-30 €. Za takto nízku cenu totižto nie je možné vyrobiť lepšie tágo.

V cenovej hladine 80 - 100 € odporúčame pool biliardové tága Players, Fury, Cuetec, ktoré sú výbornou voľbou pre začínajúcich aj pokročilých hráčov.

V cenovej hladine 120 – 250 € odporúčame pool biliardové tága Fury,McDermott, ktoré sú vynikajúcou voľbou pre rekreačného alebo závodného hráča v danej cenovej hladine. Fury výrobca je známy výrobou kvalitných tág v dostupných cenách pre rekreačných aj profesionálnych hráčov. Nové hybridné špice Fury HT, ST poskytujú hráčovi závodnú kvalitu za dostupnú cenu. McDermott je kvalitný americký výrobca, ktorý má mnohoročné skúsenosti s výrobou tág. Biliardové tága McDermott sú značkou kvality v biliardovom svete dlhé roky. 

 

V cenovej hladine nad 200/400/600 € odporúčame biliardové tága Peri, Predator, McDermott, MezzPoison (Poison by Predator),Cuetec (séria Avid, séria Cynergy Carbon). Slovenskí TOP hráči často hrajú s tágami Predator. Výborný slovenský hráč pool biliardu Michal Kubán (vicemajster Slovenska hra 14/1, reprezentant Slovenska na Federal Cup a odborný spolupracovník probiliard.sk) hrá s tágom so špicou carbon Predator Revo. So značkou Mezz hraje najlepší pool biliardový hráč na Slovensku Jakub Koniar (2.miesto na ME 2014 v pool biliarde hra č.8, slovenský reprezentant). Slovenskí reprezentanti Jaroslav Polách (viacnásobný majster Slovenska, 3.miesto na majstrovstvách sveta dvojíc spolu s J.Koniarom)  a Lukáš Kováč (majster Slovenska) si zvolili tága Peri kvôli kvalite a dobrej cene Peri tág. 

Viacerí najlepší slovenskí pool biliardoví hráči si obľúbili profesionálne tága Cuetec série Cynergy.

Séria tág Cuetec Cynergy využíva najnovšie karbónové low deflection špice, ktoré poskytujú výhody carbon technológie za priaznivú cenu. S tágom Cuetec Cynergy hraje top profesionálny hráč, US champion a hráč č.1 v USA Shane Van Boening. Biliardové tága Peri (hrá s nimi napr. profesionálny hráč Jason Shaw) sa vyznačujú skutočne dobrou kvalitou, hybrid-tech špicami a priaznivými cenami vzhľadom ku kvalite tág Peri !

A pre zvedavých doplním,autor stránok probiliard.sk hrá s tágom Predator + špica carbon Predator Revo 12,4 mm :-)

Firma Predator investuje obrovské peniaze do vývoja technológií, výsledkom čoho sú špičkové technológie. Tága Predator Revo ukazujú, kam až môže vývoj posunúť vlastnosti profesionálnych biliardových tág tak, aby Pro hráči dokázali dosahovať tie najlepšie výsledky.

Na objednávku vieme zabezpečiť aj biliardové tága vo vyššej cenovej hladine alebo tága od custom výrobcov (kontaktujte nás s Vašou požiadavkou). Kvalitné materiály, použitie drahých drevín v spojení s precíznou výrobou pri najdrahších modeloch robí tágo unikátnym a vynikajúcim nástrojom v rukách profesionálneho hráča.       

Pre hráčov karambolového biliardu ponúkame vynikajúce profesionálne tága Raymond Ceulemans ako jediný biliardový obchod na Slovensku.

Náš obchod má skladom rôzne typy tág, drahšie tága z ponuky nášho obchodu od tých najlepších výrobcov profesionálnych tág vieme zabezpečiť v krátkej dodacej dobe z USA alebo EU externého veľkoskladu. Ak hľadáte tágo, ktoré nevidíte v našej ponuke, kontaktujte nás, vieme zabezpečiť dovoz aj nie bežných značiek. V prípade, že potrebujete poradiť ohľadom výberu tága, využite našu bezplatnú konzultáciu (mailom alebo telefonicky). Radi Vám poradíme. 

© www.probiliard.sk

Copyright 2016 - 2024 © www.probiliard.sk