Výrobcovia / značky

Biliardový stôl

Úvod Biliardový stôl

Ako vybrať biliardový stôl? Výber kvalitného závodného stola pre športový biliard alebo domáce hranie, rozmery biliardových stolov, technické rady:

Ak už hrávate biliard ,mnoho hráčov a fanúšikov biliardu túži mať doma vlastný biliardový stôl. Možnosť pravidelného hrania, tréningu prináša výsledky v lepšom ovládaní hry a samozrejme radosti z hry. Hrať biliard na profesionálnej úrovni je snom každého hráča, ovšem cesta k tomuto je veľmi dlhá a iba málo hráčov dosiahne takúto úroveň. Biliard je prekrásna hra, ktorá prináša veľa radosti práve svojou obtiažnosťou. Aj parciálne pokroky v biliarde sú obrovským potešením, hráč nemusí byť profesionál na to, aby mu biliard priniesol obrovskú radosť z hry. Samotný biliard je priam návykový pre hráčov, ktorí postupne sa učia ovládať beh gulí a dosahovať lepšie a lepšie výsledky v hre. Svojou podstatou vie byť biliard zdrojom skutočne nádherných chvíl a vzrušenia z hry. Mať doma vlastný biliardový stôl je preto logickým riešením pre každého hráča, ktorý sa chce zlepšovať v hre a zároveň mať po ruke pre seba aj svoje okolie nekončiacu zábavu. Pretože biliard - to je zábava a umenie súčasne.  

Pre serióznejšiu hru je nutný kvalitný biliardový stôl, preto lacnejšie stoly nemôžu spĺňať parametre pre závodnú hru a správny beh gulí. Samozrejme, pokiaľ chcete iba nenáročný stôl menších rozmerov na príležitostnú zábavu, je možnosť kúpiť si za niekoľko sto euro takýto stôl. Svojim zákazníkom ale neodporúčame túto voľbu. Ako sa hráč časom zlepšuje v hre, zistí, že nekvalitný stôl ho limituje v hre aj v technických možnostiach/ovládaní hry. Tenšia hracia doska (o drevených doskách ani nehovoriac) z nekvalitnej bridlice, menej kvalitný rám stola + nekvalitné lacnejšie súkno a mantinely spôsobujú vibrácie gulí, nerovnosti a zvýšené trenie. To všetko spôsobí, že hráč nemôže hrať falše, ťaháky tak ako potrebuje, gule majú nerovný beh a vibrujú pri behu (lacnejšiu bridlicu je doslova počuť pri behu gule). Stôl tým pádom nedovoľuje lepšiemu hráčovi hrať hru tak, ako by chcel a klesá potešenie z hry aj výsledky. Nekvalitné lacnejšie stoly majú taktiež nižšiu životnosť ako závodné stoly. Pre domáce využitie a zábavu stačí na hru pool biliard bridlicová doska o hrúbke 19 mm. Samozrejme ak to myslíte s biliardom serióznejšie, vhodnejšia je hrubšia bridlica 25 -30 mm. Rozhodne neodporúčame kúpu (ani na domáce využitie) pool biliardových stolov s doskou z dreva, MDF. Taktiež neodporúčame kupovať stôl s bridlicou hrúbky menej ako 19 mm či nedokonale opracovanú bridlicou z nekvalitných lomov. Turnajový biliard vyžaduje nielen dostatočnú hrúbku bridlice, ale bridlica musí byť výborné opracovaná, vyhladená a z kvalitného lomu. Naša firma Probiliard sa venuje prednostne závodnému biliardu, preto máme v ponuke závodné aj profesionálne tága a naša ponuka biliardových stolov reflektuje potrebu hrať na kvalitných stoloch. Orientujeme sa predovšetkým na stoly pre najrozšírenejšiu biliardovú hru na Slovensku pool biliard, máme ale v ponuke aj kvalitné snookerové stoly a vieme zabezpečiť aj závodné karambolové stoly - kontaktujte nás. Na Slovensku zastupujeme špičkového európskeho výrobcu závodných a profesionálnych biliardových stolov Dynamic Billard. Stoly Dynamic sú využívane pre turnajovú hru a športové kluby, hrajú sa na nich profesionálne turnaje aj majstrovstvá európy. Pool biliardové stoly Dynamic majú certifikát EPBF (European Pocket Billiard Federation) pre závodnú hru, to jest spľňajú parametre nutné pre závodný biliard.

Biliard sa delí na viacero typov hier, najviac rozšírené sú pool biliard, karambolový biliard a snooker. Podľa typu hry sa delia aj biliardové stoly. Stôl musí mať základ kvalitnú bridlicu, masívny rám,silné nohy, dobré mantinely a súkno vyrobené z vlny a nylonu.

Bridlica: pre biliard nutná podmienka, náhrady ako drevo,preglejka, zmesy plastu neposkytujú dostatočnú podporu pre beh gulí, presnosť a hladký beh. Kvalitu bridlicovej dosky odráža aj jej cena, iba bridlice z najlepších lomov, presne opracované, poskytnú ideálnu plochu a oporu pre správny beh biliardových gulí.

Rám: bridlica musí mať oporu v kvalitnom ráme, pretože iba pevný rám udrží bridlicu v rovine. Závodné stoly majú v ráme systém vyvažovacích skrutiek pre nastavenie bridlice do maximálnej roviny.

Nohy stola: musia byť dostatočne silné a pevné, aby udržali celkovú hmotnosť stola, prevedenie može byť buď v samostatných nohách alebo v spojených celkoch.

Súkno: beh gulí by nebol presný a dokonalý  bez kvalitného súkna, opäť platí, cena určuje kvalitu. Súkno musí spľňať kvalitatívne parametre oteru, hrúbky, pružnosti a naťahovania. Na závodný biliard sa používa najčastejšie súkno firmy Simonis, pre turnajovú profesionálnu úroveň pool biliardu Simonis 860 a Simonis 860HR. Simonis súkna sú vyrobené z veľmi jemných vlnených vlákien, špeciálne utkaných do súkna. Kvalitatívne podobnú úroveň dosahuje súkno firmy Hainsworth (na objednávku u nás)

Mantinely: gumené lišty sú vyrobené buď z prírodnej gumy, syntetickej gumy alebo zmesy gumy. Najkvalitnejšie sú vyrobené z prírodnej gumy zo štandartným profilom K-66. Lacnejšie mantinely sa rýchlejšie opotrebujú, odrazy sa stanú tupšie a pomalšie. Kvalitnejšie mantinely z prírodnej gumy si dlhšie zachovajú pôvodné vlastnosti a predvídavý odraz gule. Gumené lišty musia byť osadené v dostatočne pevnom základe, ktorý tvorí spolu s gumenou lištou kompletný mantinel.

Každá hra biliardu vyžaduje iné technické vyhotovenie stola: 

Pool biliard : bridlica hrúbky 25 mm - 30 mm (stoly Dynamic3 majú značkovú bridlicu Rasson)

                 pre domáce využitie hrúbka bridlice minimálne 19 mm

Snooker:     bridlica hrúbky 40 mm až 50 mm 

Karambolový biliard: bridlica minimálne hrúbky 40 mm, najlepší výrobcovia používaju 50 mm až 60 mm bridlicu 

 

Pool biliardové stoly sa vyrábajú vo veľkosti 7ft, 8ft, 9ft.  Stoly veľkosťi 9ft (hracia plocha 254cm x 127cm) sú používané na závodný pool biliard. 

Rozmer hracej plochy veľkého závodného karambolového stola je 284cm x 142cm

Rozmer hracej plochy malého karambolového stola je 210cm x 105cm  

Snooker stôl má hraciu plochu 356,9cm x 177,8cm 

 

Veľkosť biliardového stola ( pokiaľ kupujete stôl domov) budete voliť podľa veľkosti interiéru, najlepšie si zahrajete biliard na rozmeroch závodných stolov (pool biliard stôl veľkosť 9ft, karambolový biliard rozmer hracej plochy 284cm x 142cm). Tieto rozmery sú taktiež platné pre závodný klubový biliard. 

Pri voľbe stola je treba rátať s dostatočne voľným priestorom okolo vonkajšieho rámu stola, táto vzdialenosť je odporúčana minimálne 150 cm, kvôli dľžke tága a tempovania úderu. 

Pri závodných stoloch a častom tréningu odporúčame rátať s hlukom, ktorý vyvoláva náraz gule - kvôli dobrým susedským vzťahom :-) . Váha pool biliardového stola je približne 500 kg (snooker stôl vyše 1000 kg). Uistite sa, že podklad zvládne takúto váhu.  

Montáž stola, vrátane potiahnutia súknom odporúčame zveriť do rúk odborníka. Naša firma spolupracuje s firmou 8servis

Prajeme všetkým hráčom veľa zábavy s biliardom. 

© www.probiliard.sk

 

 

Copyright 2016 - 2024 © www.probiliard.sk