Starostlivosť o biliardové tágo

Úvod NávodyStarostlivosť o biliardové tágo

Tágu škodí vysoká vlhkosť, vysoké teplotné rozdiely (nie je najštastnejšie v lete tágo nechávať v kufri auta ,kde teplota môže dosiahnuť aj 80 stupňov celzia). Najlepší výrobcovia na výrobu tága používajú materiál a drevo, ktoré prechádza dlhodobým sušením (niekoľko mesiacov až rokov), pretože dôkladným vysušením dreva sa predchádza ohnutiu. Aj najkvalitnejšiemu tágu vplyvom teploty a vlhkosti sa ohne špica a tágo prestane byť rovné. Tágo je nutné udržiavať čisté, chrániť ho púzdrom proti mechanickému či inému poškodeniu. Prevencia proti ohnutiu je skladovať tágo mimo vlhkosti a tepla, najlepšie odložené vo vodorovnej polohe v tvrdom puzdre. Dlhodobé šikmé opretie tága taktiež môže spôsobiť ohnutie špice tága. Špica tága sa dá udržiavať handričkami,leštítkami, špeciálnymi jemne brúsiacimi papiermi. Pomôcky, ktoré pri čistení  zároveň aj brúsia treba používať tak, aby nedochádzalo k väčšiemu zbrúseniu špice,nakoľko sa zmenia hracie vlastnosti tága. Pomôcť pri čistení tága (aby hladko kĺzalo medzi prstami) môžu tiež čistiace vosky a čističe. Najdôležitejšie je mať pri hre čisté ruky ,udržiavať tágo v čistom prostredí,utierať a leštiť špicu tága, chrániť tágo pred teplotou a vlhkosťou.   

Karbónové špice sa nesmú brúsiť ani inak mechanicky zasahovať do povrchu špice. Na čistenie karbónových tág postačí utrieť povrch suchou handričkou. Na dôladnejšie čistenie sa môže použiť 90% isoprophyl alkohol (dostať v lekárni).

Hráč by mal chrániť tágo pred nárazmi, aj malé poškodenie závitu spôsobí celkové zakrivenie (dobrá pomôcka sú chrániče závitu).

Výmenu kože na špici tága je dobré zveriť odborníkovi (ak s tým nemáte skúsenosti). Nalepená koža nesmie mať väčší rozmer ako kostica tága (môže prísť ku kiksu).

Dôležité je udržiavať kožu v správnom tvare (oblúk dime alebo nickel - polomer zakrivenia), čo zabezpečuje optimálny kontakt s guľou.Mäkšie kože (soft, super soft) lepšie držia kriedu, tvrdšie kože sa menej deformujú.Vizitkou dobrého hráča je udržiavané a čisté tágo.

Copyright 2016 - 2024 © www.probiliard.sk